Lunární kalendář 2018

29. ledna 2018 v 0:27 | Emo.Gothic.Queen |  Lunární kalendář
Modrý měsíc bývá zaměňováno s označením kalendářního měsíce, na který připadnou dva úplňky, nebo s barvou (druhého) Měsíce v úplňku, s barvou Měsíce to ale nemá nic společného

První úplněk byl 2.ledna a druhý "modrý" úplněk bude ve středu 31. ledna. Znovu nás tento úkaz čeká v březnu a to 2.3. a 31.3.2018. Zajímavá skutečnost je i to, že v únoru nebude úplněk žádný. Dávné nauky i moderní alternativní směry Modrému měsíci připisují zvláštní schopnosti. Indiáni, východní nauky i moderní alternativní směry přisuzují modrému měsíci schopnost transformace.

Buddhisté, hinduisté a jogíni jsou přesvědčeni, že blokované čakry, energie nebo silová pole se dají odstranit silou úplňku. Největší intenzitu má tzv. modrý měsíc, událost, k níž dochází zhruba jednou za tři roky.
Pro astronomy modrý úplněk zajímavý není, vlastně není ani zajímavý svou podobou. Jeho význam spočívá pouze v postavení v kalendáři. Ale jak už tomu bývá zvykem, je opředen řadou pověr. Můžete se tak dočíst, že má magickou sílu, je to vhodná příležitost k bilancování a dokonce vhodný čas na nový začátek. Měl by také přinést šance, které se objeví jednou za život.

Fráze "once in a Blue Moon" se používala už za dob Shakespearových a znamená přesně totéž, co "jednou za uherský rok", tedy abstraktní vyjádření malé četnosti nějakého (nikoli nutně astronomického) jevu. Zřejmě až na začátku 19. století získal pojem "modrý Měsíc" konkrétní astronomický obsah.
Mnohem zajímavější je ale současně skutečnost, která bohužel nebude zřejmě v České republice pozorovatelná a uvidí ji jen v části USA, na Aljašce a v Rusku. Jedná s o úkaz často nazývaný "krvavý měsíc". Je to okamžik, kdy se mezi Měsícem a Sluncem ocitne Země, sluneční paprsky musejí procházet její atmosférou, která rozptýlí zelené až fialové světlo víc než to červené - v důsledku čehož se Měsíc "zalije krví".

27. července 2018 bude pozorovatelné nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století a shodou okolností zrovna v ten samý den bude Mars po 15 letech v nejvýraznější opozici se Sluncem).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 15. února 2018 v 13:22 | Reagovat

To je dobré vědět. Na ten den na si vezmu dovolenou.

2 Emo.Gothic.Queen Emo.Gothic.Queen | Web | 15. února 2018 v 13:32 | Reagovat

[1]: aspon nekdo si to precetl

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama